Google Data Studio Univerzální konektor

Máme pro vás nový konektor na Google Data Studio. Jeden, společný pro všechny moduly, plně konfigurovatelný. Mnohem intuitivnější a bez nutnosti kopírování a hledání ID projektů apod.

Součástí tohoto konektoru je také předpřipravená šablona pro každý modul.

Adresa konektoru na Google Data Studio:
https://datastudio.google.com/data?search=collabim

Ukázkový report (obsahující všechny moduly):
https://datastudio.google.com/reporting/6e43a614-0100-4032-aa86-0a7495c3b908

Použití konektoru

Pro použití konektoru je potřeba získat API klíč, který naleznete ve svém účtu po přihlášení do aplikace Collabim.

API klíč najdete ve svém uživatelském panelu (API je dostupné pouze pro majitele účtu či administrátorskou roli).

Zde již uvidíte svůj API klíč. API klíč je standardně skrytý, pro jeho zobrazení stačí kliknout na ikonu oka.

Po zkopírování API klíče se přepněte např. na stránku s hlavním přehledem projektu a v pravém horním rohu obrazovky klikněte na tlačítko Propojit s Looker Studio:

Na stránce s připojením k univerzálním konektoru zadejte váš zkopírovaný API klíč do pole ve spodní části stránky a potvrďte tlačítkem Odeslat:

Před vložením API klíče probíhá ještě autorizace. U té je důležité to, že ji stačí udělat jednou a tím pádem se propojení uloží i pro další relace.

Nadále vás vede ve 2 jazycích (CZ, SK) zpracovaný průvodce připojením:

Pokračujte vybráním projektu a zdrojových dat, které si přejete napojit:

Dále pokračujte kliknutím na tlačítko Připojit:

Chcete-li vytvořit přehled, klikněte na tlačítko Vytvořit přehled:

Potvrďte znovu kliknutím na tlačítko Vytvořit přehled:

Nyní máte vytvořený přehled. V levém horním rohu je možné kliknout na tlačítko Stránka, které zobrazí předpřipravené šablony pro jednotlivé moduly. Šablony v původním konektoru GDS nebyly a nyní proto mohou ušetřit mnoho času, jelikož se data po propojení automaticky nahrají do příslušných reportů:

Nevidíte při napojení žádné projekty?

Vaše emailová adresa nebyla ověřena

Toto nastane, pokud vaše emailová adresa, kterou máte zadanou v Collabimu, dosud nebyla ověřena. Aby bylo možné správně napojit Data Studio, je třeba, abyste ověřili svoji emailovou adresu, kterou máte uvedenou v účtu.

Nesprávný API klíč

Toto může taktéž nastat v případě, že v rámci jednoho GDS účtu máte již napojený nějaký jiný API klíč, který se však vztahuje k účtu v Collabimu bez aktivních projektů (může se jednat například o zrušený účet). Při napojení Data Studia je totiž API klíč automaticky uložen a při pozdějším napojení se již připojujete automaticky k původnímu API klíči.

Spravujete více účtů v Collabimu a vidíte jen část projektů?

Univerzální konektor nově umožňuje do Data Studia propojit projekty z více účtu v Collabimu. Stačí tedy při prvním napojení zadat API klíč ze kteréhokoliv účtu, který spravujete pod stejnou emailovou adresou. Pokud však vidíte jen některé projekty a jiné se v napojení nezobrazí, pak je to zřejmě tím, že chybějící projekty se nachází v účtech, které spravujete pod jinou emailovou adresou. Stále také platí podmínka, že emailová adresa musí být ověřena.

Potřebujete napojit jiný API klíč?

Při prvním napojení probíhá autorizace, díky níž si konektor váš API klíč pamatuje. To může být překážka v případě, že máte více účtů v Collabimu a potřebujete napojit jiný API klíč. Aby bylo možné napojit jiný API klíč, je třeba odstranit všechny Collabim konektory, které máte v Data Studiu napojené. Tím dojde k odebrání API klíče a při novém napojení již budete moci zadat nový API klíč.

1) Nejprve se přihlašte do vašeho Google Data Studia. Vyberte záložku Zdroje dat. Pro vymazání aktuálního API klíče je třeba všechny zdroje dat pro Collabim odebrat.

2) Poté je třeba odebrat samotné napojení. Na hlavním přehledu projektu v Collabimu opět klikněte na "Propojit s Looker studio".

3) Při napojení klikněte na "Vybrat konektor" v horní části obrazovky.

4) Do vyhledávacího pole napište "collabim". Tím vyhledáte všechny konektory Collabimu, které máte napojené.

5) U každého konektoru Collabimu, který máte napojený, zrušte přístup. Nejprve klikněte na ikonu tří teček, které otevřou nabídku - v ní zvolte položku "Zrušit přístup". Toto proveďte u všech konektorů Collabimu, které se vám zobrazují.

6) Zobrazí se okénko, ve kterém stačí potvrdit odstranění konektoru.

Při odebírání konektoru se může zobrazit chybová hláška (pár sekund po potvrzení odebrání konektoru komunity), že se nepodařilo konektor odebat. V tomto okně klikněte na "Ano, odstraňte ho" a konektor se kompletně odebere i s uloženým API kličem v Google účtu.

7) Poté již můžete přejít opět do svého Collabim účtu a znovu napojit konektor. Při novém napojení již budete moci zadat nový API klíč.

Aktualizovaný video návod, jak API klíč odebat (od 0:35):

 

UPOZORNĚNÍ: Odebráním konektorů dojde k přerušení toku dat aktuálního API klíče. Proto pokud potřebujete sledovat více projektů pro různé API klíče najednou, je zapotřebí založit nový Google účet s novým Data Studiem.

Licenční podmínky a informace o ochraně osobních údajů.

Nemáte-li zatím účet na Collabimu, registrujte se zdarma zde.

Pozor, datové napojení je určeno pouze pro placené účty, ve verzi Free či Trial mohou být některé funkce omezené a tedy napojení nedostupné.