Kontrola zpětných odkazů

Co je kontrola zpětných odkazů?

Kontrola zpětných odkazů je proces, kdy robot (nejčastěji) prochází odkazy, které vedou na Váš web a kontroluje jejich funkčnost, tedy zda-li stále vedou na Váš web. Navíc se kontroluje také jejich nastavení pro SEO (nofollow apod.), které může mít zásadní vliv na tzv. link juice, tedy zda-li odkaz může vůbec v SEO nějak pomáhat či nikoliv.

POZOR, odkazy se kontrolují pouze ve stavu Dokončeno.

Pokud Collabim zjistí, že odkaz na cílové stránce chybí, přijde vám email. Navíc tuto chybu uvidíte i v sekci problémy na odkazech.

Zároveň Vám na email uživatele, který link vytvořil, na email majitele účtu a na emaily, které máte nastavené pro posílání upozornění ohledně linkbuildingu, zašleme 7 dní a 2 dny předem upozornění o vypršení vašeho linku.

Výsledky kontroly

Výsledek kontroly může nabývat několika stavů:

  • Existuje - odkaz byl ověřen a je funkční.
  • Nenalezeno - odkaz na kontrolované stránce není nebo je nějakým nevhodným způsobem skrytý.
  • Chybný anchor text - špatný text odkazu (text odkazu je odlišný od toho definovaného v Collabimu).
  • URL cílové stránky odkazu není přesná - např. v případě, že titulní stránka webu je http://www.example.com/ (s www), ale odkaz vede na adresu http://example.com/ (bez www). Další případ je, pokud URL je/není zakončena lomítkem.
  • Chyba stránky - stránka s odkazem je přesměrována. Může být způsobeno chybou webu, omylem, nebo záměrně.
  • Stránka nenalezena - stránka s odkazem neexistuje nebo vrací jinou chybu. Tento stav nastává v případě, že stránka vrací stavový kód 404 (stránka nebyla nalezena) nebo různé další chyby webu.
  • Chyba - neznámá chyba, nestandardní chyba při zjišťování odkazu, v poznámce by měl být nějaký bližší popis problému.​

Pokud automatická kontrola ohlásí nějakou chybu, je vhodné vždy vše pro jistotu zkontrolovat ručně.

Některé servery blokují, nebo využívají služeb blokujících automatické získávání obsahu. V tomto případě je potřeba požádat webmastera stránek o přidání hlavičky Collabimu na whitelist. 

Stránky analyzujeme dle této hlavičky:
 

U chyb, které vznikly pravděpodobně omylem, je vhodné kontaktovat webmastera daného webu, popsat mu problém a žádat nápravu.
Pokud je ale očividné, že dohoda ze strany odkazujícího webu byla porušena vědomě, zažádejte webmastera o nápravu (pokud je odkaz zaplacený) nebo zrušte výměnný odkaz na vámi propagovaném webu.

Historie kontrol

U každé aktivity se ukládá historie kontrol. Na detailu každé aktivity vidíte výsledek poslední kontroly a odkaz na historii.

Jak změnit e-mail kontroly zpětných odkazů?

Videotutoriál

Kontrola zpětných odkazů